SERWIS INFORMACYJNY     

KSIĄŻKI

Willenberg S., Bunt w Treblince


Samuel Willenberg (posłowie Andrzej Żbikowski), Bunt w Treblince, Warszawa (Więź) 2004.


Wspomnienia autora są jednym z najbardziej drastycznych zapisów historii Zagłady. Autor - mając kilkanaście lat - ukrywał się z rodziną przed Niemcami. Jego dwie młodsze siostry zostały wydane przez Polaków. On sam znalazł się w obozie zagłady w Treblince. Zamiast do komory gazowej, udając murarza, został skierowany do niewolniczej pracy przy sortowaniu ubrań. Codziennie widział przyjazdy nowych transportów, a po nich przed oczyma migały mu tysiące palt - wśród nich ubrania jego własnych sióstr.

w internecie

Witryna Wydawnictwa Więź
Wziął udział w buncie zbrojnym, który wybuchł w obozie 2 sierpnia 1943 roku. To czego nie zrobiło podziemie ani alianci udało się więźniom: spalili obóz i wydostali się na zewnątrz. Autor uciekł raniony w nogę. Ukrywał się i przedostał do Warszawy. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, lecz musiał uciekać z oddziałów Armii Krajowej, gdyż jego towarzysze broni, dowiedziawszy się, że jest Żydem, próbowali go zastrzelić. Jako żołnierz PAL wydostał się z Warszawy i przeżył wojnę.

Jego wspomnienia są świadectwem nie tylko Zagłady, nie tylko piekła Treblinki, w której pod okiem niemieckich SS i ukraińskich oddziałów uśmiercono ok. 900.000 Żydów. Są one również świadectwem upodlenia ludzi, barbarzyństwa, które trochę za łatwo wymknęło się nam z pamięci zbiorowej.

Książka jest trudną lekturą, lecz zupełnie niezbędną dla zrozumienia dziejów II wojny światowej. Książka jest wzbogacona o posłowie autorstwa Andrzeja Żbikowskiego, rozmowę Autora z Pawłem Śpiewakiem, oraz zdjęcia rzeźb przedstawiających ludzi z Treblinki, autorstwa Samuela Willenberga.

Były Ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss, rzekł: "Jego książka i rzeźby to dzieła, które pozostają przed oczami na całe życie".
(pc)

Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Willenberg S., Bunt w Treblince" ?
Gebert K., 54 Komentarze do Tory
Krajewski S., 54 komentarze do Tory dla nawet najmiej religijnych spośród nas
Mello A., Judaizm
Modlitewnik dla dzieci
Stern M., Co to jest Judaizm?
Tora. Pardes Lauder
Vries Mzn., rab. S. Ph. De, Obrzędy i symbole Żydów
Willenberg S., Bunt w Treblince

60. ROCZNICA OTWARCIA OBOZOWYCH BRAM

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl