Willenberg S., Bunt w Treblince
Samuel Willenberg (posłowie Andrzej Żbikowski), Bunt w Treblince, Warszawa (Więź) 2004.
Wspomnienia autora są jednym z najbardziej drastycznych zapisów historii Zagłady. Autor - mając kilkanaście lat - ukrywał się z rodziną przed Niemcami. Jego dwie młodsze siostry zostały wydane przez Polaków. On sam znalazł się w obozie zagłady w Treblince. Zamiast do komory gazowej, udając murarza, został skierowany do niewolniczej pracy przy sortowaniu ubrań. Codziennie widział przyjazdy nowych transportów, a po nich przed oczyma migały mu tysiące palt - wśród nich ubrania jego własnych sióstr.
|
Wziął udział w buncie zbrojnym, który wybuchł w obozie 2 sierpnia 1943 roku. To czego nie zrobiło podziemie ani alianci udało się więźniom: spalili obóz i wydostali się na zewnątrz. Autor uciekł raniony w nogę. Ukrywał się i przedostał do Warszawy. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, lecz musiał uciekać z oddziałów Armii Krajowej, gdyż jego towarzysze broni, dowiedziawszy się, że jest Żydem, próbowali go zastrzelić. Jako żołnierz PAL wydostał się z Warszawy i przeżył wojnę.
Jego wspomnienia są świadectwem nie tylko Zagłady, nie tylko piekła Treblinki, w której pod okiem niemieckich SS i ukraińskich oddziałów uśmiercono ok. 900.000 Żydów. Są one również świadectwem upodlenia ludzi, barbarzyństwa, które trochę za łatwo wymknęło się nam z pamięci zbiorowej.
Książka jest trudną lekturą, lecz zupełnie niezbędną dla zrozumienia dziejów II wojny światowej. Książka jest wzbogacona o posłowie autorstwa Andrzeja Żbikowskiego, rozmowę Autora z Pawłem Śpiewakiem, oraz zdjęcia rzeźb przedstawiających ludzi z Treblinki, autorstwa Samuela Willenberga.
Były Ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss, rzekł: "Jego książka i rzeźby to dzieła, które pozostają przed oczami na całe życie".
(pc)
Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Willenberg S., Bunt w Treblince" ?
|
|