SERWIS INFORMACYJNY     

KSIĄŻKI

Tora. Pardes Lauder


Tora. Pardes Lauder, S. Pecaric (oprac. i tłum.), E. Gordon et al. (tłum.), t. 1 (Szemot) - 2 (Bereszit), wyd. I (Stowarzyszenie Pardes) Kraków 2001-2003.


Od czasów przedwojennych nie było w Polsce nowego tłumaczenia Tory. Pomniejsze modlitewniki były drukowane, bądź kserowane w ramach działalności gmin w niewielkim nakładzie.

Nowe tłumaczenie ukazuje się obecnie w Krakowie, pod kierownictwem Sachy Pecarica i Ewy Gordon. Dzięki wsparciu Fundacji Ronalda S. Laudera zostały już wydane dwie pierwsze księgi: Bereszit (zwana po chrześcijańsku Księgą Rodzaju, bądź Genezą) oraz Szemot (czyli Księgą Wyjścia). Nazwy te pochodzą od pierwszych słów ksiąg. Kolejnymi będą Wajikra, Bamidbar i Dewarim. Wydanie tejże Tory powstało na podstawie studiów Tory i Talmudu, które odbywają się od lat w Krakowie pod kierownictwem Sachy Pecarica.

Układ stron zawiera zawsze po prawej u góry hebrajski tekst oryginalny a u dołu komentarze Rasziego. Po lewej stronie u góry widnieje tekst przekładu polskiego, oraz komentarze rabiniczne poniżej.

Jak każdy inny, tenże przekład wywołał dyskusje. Jego charakterystyką jest bardzo wyraźne unikanie wszelkich antropomorficznych określeń Boga w tekście i komentarzach.

Dzieło to wzbudziło wiele zainteresowań, nie tylko wśród polskich Żydów, ale i chrześcijan pragnących poznać odmienne tradycje związane z Pismem Świętym. Jak napisał w imieniu Jana Pawła II, bp Pedro Lopez Quintana: "należy żywić nadzieję, że polski przekład "Bereszit", odkrywając przed czytelnikami "głębię żydowskiego spojrzenia na Torę", przyczyni się do lepszego jej zrozumienia i zbliżenia do siebie ludzi, pragnących budować przyszłość w duchu wzajemnego poszanowania, porozumienia i wzajemnej odpowiedzialności."
(pc)


Wydawca:
Stowarzyszenie Pardes
Ul. Starowiślna 28/8
31-032 Kraków

Zapraszamy do dyskusji na temat "Tora. Pardes Lauder"
Gebert K., 54 Komentarze do Tory
Krajewski S., 54 komentarze do Tory dla nawet najmiej religijnych spośród nas
Mello A., Judaizm
Modlitewnik dla dzieci
Sidur Szaarej Teszuwa
Stern M., Co to jest Judaizm?
Tora. Pardes Lauder
Vries Mzn., rab. S. Ph. De, Obrzędy i symbole Żydów
Willenberg S., Bunt w Treblince

GMINA ŻYDOWSKA NA WYBRZEŻU

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl