SERWIS INFORMACYJNY     

KSIĄŻKI

Stern M., Co to jest Judaizm?


Marc Stern, Co to jest Judaizm? Odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania, (WAM) Kraków 2003 (tłum. Magdalena Ruta, konsult. Michał Galas, org: Frankfurt am Main 2001)


Książka ta została napisana przez ortodoksyjnego rabina z Niemiec. Opisując ją można mieć kłopot z zaliczeniem jej do któregokolwiek z gatunków literackich. Jest ona czymś między słownikiem, instrukcją obsługi, inernetowym FAQ a metodą nauczania w weekend. Składa się z kilkuset podstawowych pytań i bardzo zwięzłych oraz przejrzystych odpowiedzi dotyczących judaizmu. Autor przyznaje, że do napisania tej książki skłoniły go pytania, które słyszy od osób zwiedzających jego synagogę. Dzięki temu jest to znakomite wprowadzenie, mogące odegrać rolę niemalże przewodnika dla początkujących.

w internecie

Witryna Wydawnictwa WAM
Książka jest podzielona na kilka zasadniczych części: wiara, etapy życia, żydowski rok, święta, życie codzienne i varia. Ten podział nadaje jej strukturę merytoryczną, co pozwala ją czytać trochę jak wywiad, czy rozmowę dotyczącą całego judaizmu. To jest cała siła tej książki, która różni się całkowicie od nużącej encyklopedii. Jednak, by odnaleźć pytanie na konkretną wątpliwość można także posłużyć się zamieszczonym na końcu słowniczkiem, wyjaśniającym bardzo zwięźle każde pojęcie i indeksującym jego pojawienia w tekście książki.

Wielką zaletą tej publikacji jest jej prostota. Odpowiedzi są krótkie, co wcale nie musi oznaczać zbytniego uproszczenia. Są sformułowane w sposób jednoznaczny, prosty, dostępny dla czytelnika nawet nie wiele zaznajomionego z tradycjami żydowskimi. Ta książka jest bardzo dobrą pomocą do czytania innych dzieł o judaizmie i dziejach Żydów. Pomocą podręczną, do której można się uciekać napotykając nieraz niezrozumiałe terminy.
(pc)

Wydawnictwo WAM, ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków
Tel. (48-12) 429 18 88
Fax (48-12) 429 50 03
www.wydawnictwowam.pl

Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Stern M., Co to jest Judaizm? " ?
Gebert K., 54 Komentarze do Tory
Krajewski S., 54 komentarze do Tory dla nawet najmiej religijnych spośród nas
Mello A., Judaizm
Modlitewnik dla dzieci
Sidur Szaarej Teszuwa
Stern M., Co to jest Judaizm?
Tora. Pardes Lauder
Vries Mzn., rab. S. Ph. De, Obrzędy i symbole Żydów
Willenberg S., Bunt w Treblince

60. ROCZNICA OTWARCIA OBOZOWYCH BRAM

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl