SERWIS INFORMACYJNY     

ORGANIZACJE STOWARZYSZENIA FUNDACJE


Galicja Muzeum

Galicja Muzeum w Krakowie, umiejscowione w odrestaurowanym budynku byłej żydowskiej fabryki zostało otwarte dla zwiedzających 17 kwietnia 2004. Oficjalne otwarcie miało miejsce 27 czerwca - w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej.

W odremontowanym na styl post-industrialny budynku (920 mk), znajduje się przestrzeń wystawowa oraz kawiarnia z 40 miejscami siedzącymi. Muzeum posiada także salę seminaryjną mogącą pomieścić 60 osób oraz księgarnię prezentującą książki w językach: polskim, angielskim i niemieckim dotyczące żydowskiego życia, kultury a także Holokaustu, myśli żydowskiej, tożsamości oraz literatury.

Galicja Muzeum zostało założone przez Chrisa Schwarza - brytyjskiego fotografa, który podczas 12 letniej podróży po Galicji fotografował i dokumentował miejsca związane z kulturą i historią Żydów galicyjskich.

Ta wielkiej wagi wystawa ukazuje po raz pierwszy ponad 150 kolorowych fotografii dużego formatu zrobionych w miasteczkach i wioskach na terenie polskiej Galicji. Zdjęcia dokumentują ślady żydowskiej przeszłości, które zachowały się do dziś w południowej Polsce.

Kultura żydowska rozwijała się w Polsce przez ponad 800 lat, zanim została brutalnie zniszczona przez Holocaust. Żydowska przeszłość w Polsce została przysłonięta obrazami obozu Auschwitz i okrucieństwa, które tam się dokonało. Chcąc zrozumieć żydowską przeszłość w Polsce, należy obok tych obrazów umieścić inne: ślady pamięci odkrywane w miastach i wioskach, gdzie niegdyś kwitło żydowskie życie.

To nie jest wystawa historyczna w dosłownym znaczeniu. Muzeum nie pokazuje starych, przedwojennych fotografii, lecz przeciwnie - fotografie współczesne, aby pokazać to, co z tej przeszłości pozostało do dzisiaj. Przygotowanie tej wystawy wymagało wieloletniej, kreatywnej współpracy brytyjskiego fotografa Chrisa Schwarza i brytyjskiego uczonego prof. Jonathana Webbera. Materiały, które zostały zebrane, odwiedzając wioskę za wioską i miasto za miastem, dają całkowicie nowe spojrzenie na ruiny żydowskiej przeszłości w Polsce. Ideą wystawy była próba zebrania w jedną całość obrazu pozostałości żydowskiego świata i kultury w Galicji, które nadal można tam zobaczyć, oraz opisanie i wyjaśnienie tych śladów w sposób informacyjny, przystępny i prowokujący do myślenia.

Wystawa została podzielona na pięć sekcji, odpowiadających różnym sposobom przedstawienia tematu wystawy: smutek wobec ruin; zainteresowanie tradycyjną kulturą; horror procesu zniszczenia; uznanie dla wysiłków zachowania śladów pamięci. Elementem końcowym jest sekcja przedstawiająca ludzi, którzy w różny sposób pomogli odtworzyć pamięć przeszłości galicyjskich Żydów.

w internecie

Inne aktywności Muzeum:

Koncerty:
Muzeum zamierza rozpocząć regularny cykl koncertów ukazujący wpływ żydowskich muzyków na polską muzykę klasyczną.

Wykłady/Dyskusje/Warsztaty
Muzeum zamierza rozpocząć serię wykładów, debat i dyskusji na różne tematy.

Program edukacyjny:
Muzeum jest w trakcie ubiegania się o finansowe dotacje w celu wdrożenia regularnego programu edukacyjnego.

Lekcje języka hebrajskiego:
W odpowiedzi na wzrastające zainteresowanie językiem hebrajskim Muzeum zamierza rozpocząć intensywny kurs tego języka.

Wystawa objazdowa
W porozumieniu z innymi żydowskimi muzeum na świecie Galicja Muzeum zamierza udostępnić częściowo wystawę "śladami Pamięci" w celu przedstawienia jej w innych instytucjach.

Festiwal Kultury Żydowskiej
Muzeum Galicja aktywnie uczestniczy w Festiwalu Kultury Żydowskiej. Więcej informacji znajdziecie państwo na stronie internetowej.

W celu wdrożenia w życie istniejącego programu edukacyjnego oraz dalszego rozwoju instytucji Galicja Muzeum ubiega się o finansowe wsparcie. Muzeum jest organizacją non-profit zarejestrowaną zarówno zarówno Polsce jak i w Wielkiej Brytanii.

Dyrektor
Chris Schwarz


Galicja Muzeum
Ul. Dajwór 18
31-052 Kraków
tel: +48 (12) 421 68 42
Mobile 508 579 855

Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Galicja Muzeum" ?

Beit Warszawa

Brama Grodzka - Teatr NN

Centrum Badań nad Zagładą Żydów (PAN)

Centrum im. M. Anielewicza

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu

Clil - żydowski chór

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Forum Zydów Polskich

Fundacja Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej

Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense

Fundacja im. Prof. Mojżesza Schorra

Galicja Muzeum

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

Hatikvah

Muzeum Historii Żydów Polskich

PAJA

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Polska Unia Studentów Żydowskich

Wirydarz

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP

Żydowski Instytut Historyczny

GMINA ŻYDOWSKA NA WYBRZEŻU

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl