SERWIS INFORMACYJNY     

ŚLADY I JUDAICA

Ferma w Grochowie-Witolinie

w latach trzydziestych XX wieku na Grochowie istniała żydowska ferma rolnicza. Główny ośrodek fermy mieścił się między ulicami Sulejkowską, Tarnowiecką, Pustelnicką, Witolińską, a eksperymentalne pola uprawne ciągnęły się w stronę Gocławia.

Pierwotnie w 1909 r. Gmina Żydowska wystąpiła do zaborczych władz carskich z prośbą o zgodę na utworzenie w tym rejonie cmentarza wyznaniowego (oprócz istniejących już na Bródnie i przy ul. Okopowej). Jednak po I wojnie światowej z powodu spadku liczebności ludności żydowskiej w Warszawie, potrzeba ta uległa dezaktualizacji. Pojawiły się natomiast apele syjonistów by przygotować młode pokolenie do tworzenia własnego państwa w Palestynie pozostającej wówczas pod administracją brytyjską. Do przeprowadzania takich przygotowań potrzebny był teren i sprawnie działająca organizacja.

„Hechaluc-Pionier” została wciągnięta do rejestru stowarzyszeń i związków w 1926 r. Jej celem było organizowanie i przygotowanie wszystkich Żydów, którzy postanowili wyemigrować z Polski do Palestyny.
W 1930 r. działacze żydowscy Hersz i Gabriela Doktorowiczowie podarowali organizacji „Hechaluc - Pionier” działkę podmiejską przy ulicy Witolińskiej. Powstała na niej nowoczesna ferma rolnicza nazwana imieniem Doktorowiczów. Ferma obejmowała zarówno ziemie niezwykle żyzne, jak i piaski pełne kamieni polnych czy mokradła w rejonie Gocławka (za wałem ochronnym strzegącym przed wylewami Wisły). Ciekawostką jest fakt, że członkowie „Hechaluc Pionier” wyhodowali na nich taki sam gatunek trzciny, jaki rośnie nad Jordanem. Trzcina miała służyć jako materiał do budowy domów z trzcino-gipsu w Palestynie, w Warszawie uczono się jak ją hodować i wykorzystywać, ale również sprzedawano polskim sąsiadom dla tych samych - budowlanych celów. Prężnie działająca ferma przyciągała nowych osadników, nie tylko ogrodników, ale i fachowców z różnych dziedzin, zarówno Żydów jak i Polaków.

Do września 1939 r. „Hechaluc” wysyłał grupy swych członków do Palestyny, gdzie zakładali oni pierwsze kibuce oparte na zasadach spółdzielczych. Byli przeszkoleni w Warszawie w zakresie podstawowej nauki języka hebrajskiego oraz przeszli szkolenie typu skautowego.

Współcześnie jedynym śladem istnienia fermy im. Doktorowiczów są drzewa pamiętające czasy jej istnienia i rozkwitu.
(asw)

Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Ferma w Grochowie-Witolinie" ?
Małopolska
 - Biecz
 - Bobowa
 - Brzesko
 - Dukla
 - Dąbrowa Tarnowska
 - Jarosław
 - Kraków i Kazimierz
 - Lelów
 - Lesko
 - Leżajsk
 - Nowy Sącz
 - Oświęcim
 - Przemyśl
 - Rymanów
 - Rzeszów
 - Sanok
 - Sieniawa
 - Tarnów
 - Łańcut
Podlasie
 - Białystok
 - Krynki
 - Sejny
 - Tykocin
Warszawa
 - Ferma w Grochowie-Witolinie
 - Pomnik Bohaterów Getta
 - Pomnik Żegoty
 - Sienna 55 - Złota 62
 - Synagoga Nożyków
 - Synagoga na Pradze
 - Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów
 - Szpital Starozakonnych
 - Szpital Starozakonnych na Pradze
Ziemia lubelska
 - Izbica
 - Kazimierz Dolny
 - Kock
 - Kraśnik
 - Lubartów
 - Lublin
 - Parczew
 - Sobibór
 - Szczebrzeszyn
 - Włodawa
 - Zamość
 - Łęczna

GMINA ŻYDOWSKA NA WYBRZEŻU

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl