SERWIS INFORMACYJNY     

ŚLADY I JUDAICA

Sienna 55 - Złota 62

na przełomie lat 1940/1941 Niemcy utworzyli w Warszawie getto oddzielając murem o prawie 3 metrowej wysokości blisko 307 km kwadratowych powierzchni w centrum miasta. Mur ten zakończony był kolczastym drutem lub porozbijanym szkłem, a próby jego przekraczania były narażaniem się na natychmiastową śmierć. Mur okalający getto w roku 1942 przetrwał wojnę w zasadzie w całości. Został rozebrany po wojnie, w trakcie odgruzowywania miasta zrujnowanego całkowicie przez hitlerowców.

Całkowicie przypadkowo ocalały dwa fragmenty murów getta - pochodzące z jesieni 1940 r. Znajdują się one na terenie zachodniego śródmieścia, na podwórkach oraz na granicy posesji miedzy ulicami Sienną 55 a Złotą 62. Dwa fragmenty ceglanych murów dzielą podwórka pomiędzy poszczególnymi oficynami.

Fragmenty muru getta zostały odnalezione, zidentyfikowane przez mieszkańca ulicy Siennej pan Mieczysława Jędruszczaka. Zajął się on zarówno udokumentowaniem ich historii jak i samym miejscem. Dzięki jego staraniom fragmenty murów zostały wpisane na listę zabytków Warszawy i otoczone opieką lokalnych władz konserwatorskich.
Dzięki niemu również istnieje tablica informacyjna z planem całej dzielnicy i zieleniec, które to przedsięwzięcia zostały także wsparte finansowo przez fundację Nissenbaumów i warszawskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Tablica ta i zieleniec znajdują się przy ulicy Złotej 60.

Poniżej tablicy widoczny jest ubytek dwu cegieł a obok niego metalowa tablica ufundowana przez The United States Holocaust Memorial Museum, wyjaśniająca ten stan rzeczy w jezyku polskim i angielskim: „Kopię tego muru, wzniesionego przez nazistów przy tworzeniu getta w Warszawie, przewieziono wraz z dwoma cegłami do United States Holocaust Museum w Waszyngtonie, gdzie wzbogacają stała ekspozycję tego Muzeum”.

W maju 1992 podwórza domów przy ulicy Siennej i Złotej odwiedził prezydent Izraela Chaim Herzog przebywający z oficjalną wizytą w Polsce - wydarzenie to upamiętnia specjalna tablica odsłonięta na skrawku zachowanego muru.
(asw)

Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Sienna 55 - Złota 62" ?
Małopolska
 - Biecz
 - Bobowa
 - Brzesko
 - Dukla
 - Dąbrowa Tarnowska
 - Jarosław
 - Kraków i Kazimierz
 - Lelów
 - Lesko
 - Leżajsk
 - Nowy Sącz
 - Oświęcim
 - Przemyśl
 - Rymanów
 - Rzeszów
 - Sanok
 - Sieniawa
 - Tarnów
 - Łańcut
Podlasie
 - Białystok
 - Krynki
 - Sejny
 - Tykocin
Warszawa
 - Ferma w Grochowie-Witolinie
 - Pomnik Bohaterów Getta
 - Pomnik Żegoty
 - Sienna 55 - Złota 62
 - Synagoga Nożyków
 - Synagoga na Pradze
 - Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów
 - Szpital Starozakonnych
 - Szpital Starozakonnych na Pradze
Ziemia lubelska
 - Izbica
 - Kazimierz Dolny
 - Kock
 - Kraśnik
 - Lubartów
 - Lublin
 - Parczew
 - Sobibór
 - Szczebrzeszyn
 - Włodawa
 - Zamość
 - Łęczna

GMINA ŻYDOWSKA NA WYBRZEŻU

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl