SERWIS INFORMACYJNY     

SŁOWNIK

Chasydzi z Aleksandrowa

chasydzi z Aleksandrowa [jid. Aleksander chasidim]. W latach 1866–70 Aleksandrów Łódzki był siedzibą ’ chasydów z Góry Kalwarii. Funkcję rabina pełnił Henoch Henich Kohen Lewin (1798–1870), uczeń kilku najwybitniejszych cadyków, m.in. Jaakowa Icchaka Halewiego Horowica z Lublina i Menachema Mendla Morgensterna z Kocka. Po śmierci swojego przyjaciela i nauczyciela, Icchaka Meira Rothemberga Altera, objął przywództwo nad chasydami z Góry Kalwarii. Wprowadził wiele innowacji, m.in. przyjmował prośby skierowane do niego przez kobiety. Założycielem właściwej dynastii aleksandrowskiej był syn cadyka z Grójca Jechiel Danziger (?–1894), uczeń cadyka Israela Icchaka Kalisza z Warki.
Większą sławą cieszył się jednak jego syn, Jerachmiel Israel Icchak Danziger (1853–1910), który zgromadził wokół siebie liczne grono wyznawców. Był on autorem dzieła Jismach Israel (hebr., Raduj się Izraelu, 1911), napisanego wspólnie z bratem Szmuelem Cwi (zm. 1923), który został jego następcą. Nauki kolejnych cadyków kładły nacisk na etykę, mistycyzm oraz ekstatyczne formy religijności, mniejszy – na studiowanie Talmudu. Wokół cadyków z Aleksandrowa gromadzili się przede wszystkim kupcy i drobni wytwórcy, zwł. z Łodzi, w której istniało ok. 35 modlitewni. Po śmierci Szmuela Cwi dynastię kontynuowali kolejno: brat, Becalel Jair (1856–1934) i syn Szmuela Cwi – Icchak Menachem Mendel Danziger (1880–1943), którego zasługą była rozbudowa szkół rel. w Łodzi i w Aleksandrowie.

w internecie

Tekst zamieszczony obok pochodzi z książki
"Historia i kultura Żydów polskich. Słownik",
autorstwa Aliny Całej, Hanny Węgrzynek i Gabrieli Zalewskiej,
wydanej przez WSiP
W przeciwieństwie do wielu przywódców chasydzkich tego okresu nie interesował się działalnością polit. W czasie II wojny światowej znalazł się w getcie warszawskim, odmówił wyjazdu do Palestyny i zginął wraz z rodziną w Treblince. Wspólnota ch. z A. działa nadal w Izraelu. H.W.
Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Chasydzi z Aleksandrowa" ?

zobacz także

DZIEŃ JUDAIZMU

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

SZOAH

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl