SERWIS INFORMACYJNY     

SŁOWNIK

Chasydzi z Bobowej

chasydzi z Bobowej [jid. Bobower chasidim], grupa chasydzka, której założycielem był jeden z wnuków cadyka Chaima Halberstama z Nowego Sącza, Szlomo (1847–1906). Wychowywał się i zdobywał wiedzę w domu swojego dziadka. Pełnił funkcję rabina w Oświęcimiu i Wisznicy. Był nauczycielem wielu wybitnych rabinów. Jako członek delegacji do austr. ministerstwa edukacji protestował przeciw rozszerzaniu obowiązku świeckiej edukacji na Żydów. W końcu XIX w. osiedlił się w miasteczku Bobowa (Małopolska), należącym do rodziny Długoszewskich. Założył tu jesziwę, która przyciągnęła wielu uczniów. W okresie międzywojennym była to jedna z najbardziej wpływowych grup chasydzkich, na większe święta do Bobowej przyjeżdżało kilkadziesiąt tysięcy chasydów.
Dynastia bobowiecka kontynuowała nauki cadyka Chaima Halberstama z Nowego Sącza, kładąc nacisk na studia talmudyczne oraz skromne, niemal ascetyczne życie. Następcą Szloma Halberstama został jego syn, Ben-Cion (1874–1941), założyciel 16 jesziw w Małopolsce. Słynął z talentu muzycznego, sam był autorem i odtwórcą wielu pieśni. Brał aktywny udział w życiu polit. i społ., współorganizował pomoc dla Żydów pol. pochodzenia, zmuszonych w 1938 do opuszczenia Niemiec i umieszczonych przez rząd pol. w obozie w Zbąszyniu. Legendarna była jego działalność dobroczynna. Zasłynął także z hucznych wesel wyprawianych swoim córkom.

w internecie

Tekst zamieszczony obok pochodzi z książki
"Historia i kultura Żydów polskich. Słownik",
autorstwa Aliny Całej, Hanny Węgrzynek i Gabrieli Zalewskiej,
wydanej przez WSiP
Zamordowany wraz z wieloma członkami rodziny we Lwowie w lipcu 1941, po wkroczeniu wojsk niem. do miasta. Następcą Ben-Ciona został jego syn Szlomo (ur. 1908), któremu udało się opuścić Polskę w czasie II wojny światowej. Osiedlił się w Nowym Jorku i tam założył jesziwę. Modlitewnie ch. z B. istnieją także w Londynie, Jerozolimie, Antwerpii, Toronto i Montrealu. H.W.
Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Chasydzi z Bobowej" ?

zobacz także

GMINA ŻYDOWSKA NA WYBRZEŻU

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl