SERWIS INFORMACYJNY     

SŁOWNIK

Chasydzi z Przysuchy

chasydzi z Przysuchy [jid. Pszisiche chasidim], grupa chasydzka założona przez Jaakowa Icchaka ben Aszera (1766–1813), zw. Ha-Jehudi ha-kadosz [hebr., Święty Żyd], ucznia Dawida Biedermanna z Lelowa i Jaakowa Icchaka Halewiego Horowica z Lublina, z którym pozostawał w sporze ideologicznym. Ugruntował on wpływy chasydzkie w Polsce centralnej, założywszy dwór w miejscowości Przysucha (Radomskie). Podobnie jak cadyk z Lubawicz w swoich naukach kładł nacisk na studiowanie Tory i Talmudu, przeciwstawiał się ignorancji, która cechowała wiele grup chasydzkich, przedkładających praktyki mistyczne nad poznanie świętych pism.
Krytykował wiarę w cudotwórczą moc cadyka. Popularne stało się jego powiedzenie: “Nie jest rzeczą trudną czynić cuda, lecz być Żydem to prawdziwa trudność”. Jego najwybitniejszymi uczniami byli: Simcha Bunem z Przysuchy, Menachem Mendel Morgenstern z Kocka i Henoch Henich Kohen Lewin z Aleksandrowa. Następcą cadyka został Simcha Bunem, którego najwybitniejszym uczniem, poza Menachemem Mendlem z Kocka, był Icchak Meir Rothemberg Alter, cadyk chasydów z Góry Kalwarii. Nauki Simchy Bunema, zebrane w dziele Kol Simcha (hebr., Głos Simchy, 1859), zostały wydane pośmiertnie przez uczniów.

w internecie

Tekst zamieszczony obok pochodzi z książki
"Historia i kultura Żydów polskich. Słownik",
autorstwa Aliny Całej, Hanny Węgrzynek i Gabrieli Zalewskiej,
wydanej przez WSiP
Po śmierci Simchy Bunema stanowisko cadyka objął jego syn Abraham Mosze, a po nim Israel Icchak Kalisz z Warki. Większość wyznawców przyłączyła się jednak do Menachema Mendla z Kocka, a ośrodek w Przysusze przestał istnieć. A.C.
Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Chasydzi z Przysuchy" ?

zobacz także

DZIEŃ JUDAIZMU

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

SZOAH

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl