SERWIS INFORMACYJNY     

SŁOWNIK

Karczmarstwo

karczmarstwo, prowadzenie karczmy, gospody czy szynku. W karczmach sprzedawano, a niekiedy warzono piwo oraz sycono miód pitny, a od XVI w. pędzono gorzałkę. Niektóre karczmy usytuowane przy ważnych drogach zapewniały nocleg i obrok dla koni (gościńce). Karczmy były miejscem tańców i zabaw, czasem odbywały się tu sesje sądu wiejskiego.
Niekiedy sprzedawano w nich produkty spożywcze, a także odzież. Do XVI w. prowadzenie karczem było dziedziczone, potem szlachta starała się zmienić ten stan i wprowadzić ich dzierżawę (arenda), którą coraz częściej powierzano Żydom. Szynkowano w nich piwo i gorzałkę produkcji dworskiej, co było jednym z podstawowych źródeł dochodu szlachty. W 1. poł. XVII w. dzierżawne karczmy znajdowały się w 25% wsi szlacheckich w Wielkopolsce i Małopolsce.

w internecie

Tekst zamieszczony obok pochodzi z książki
"Historia i kultura Żydów polskich. Słownik",
autorstwa Aliny Całej, Hanny Węgrzynek i Gabrieli Zalewskiej,
wydanej przez WSiP
Mniej liczne były na obszarach wielkiej własności ziemskiej. W XVIII w., gdy liczba karczem znacznie wzrosła i istniały one w większości wsi szlacheckich, k. stało się jednym z podstawowych zajęć Żydów w małych miasteczkach i na wsiach. H.W.
Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Karczmarstwo" ?

zobacz także

GMINA ŻYDOWSKA NA WYBRZEŻU

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl