SERWIS INFORMACYJNY     

SŁOWNIK

Obrzezanie

obrzezanie [hebr. brit mila = przymierze obrzezania], obrzęd polegający na usunięciu napletka, symbol przymierza Boga z Abrahamem (Księga Rodzaju 17,11). Poprzez o. chłopca oddawano pod opiekę Boga, otrzymywał on ochronę przed pośmiertną karą, stawał się w pełni człowiekiem. Jeden z najstarszych i najtrwalszych obyczajów żyd. O. dokonuje się ósmego dnia po narodzinach dziecka w synagodze lub w domu. Termin ten, może zostać przesunięty jedynie z powodu choroby dziecka.
O. obowiązuje także wszystkich mężczyzn pragnących przejść na judaizm, niezależnie od ich wieku. Zabiegu o. dokonuje mohel – mężczyzna, który posiada odpowiednie umiejętności, często lekarz lub rzezak rytualny, szojchet. Dziecko trzyma na rękach sandak – mężczyzna znany z religijności, często jest nim rabin lub krewny. Zgodnie z wierzeniami, w ceremonii bierze udział prorok Eliasz, dla którego stawia się drugi fotel, obok fotela dla sandaka. Po o. ojciec chłopca odmawia błogosławieństwo, po nim robi to także mohel, po raz pierwszy publicznie wymawiając imię dziecka, nadawane najczęściej po zmarłych przodkach.

w internecie

Tekst zamieszczony obok pochodzi z książki
"Historia i kultura Żydów polskich. Słownik",
autorstwa Aliny Całej, Hanny Węgrzynek i Gabrieli Zalewskiej,
wydanej przez WSiP
Wśród Żydów aszk. w o. mogą brać udział kwater (kum) i kwaterin (kuma), którzy wnoszą dziecko i podają je mohelowi; często funkcje te pełniły bezdzietne pary, wierząc, że dzięki temu doczekają się potomstwa. Współcześnie o. dokonuje się często w szpitalu, w obecności rabina i lekarza. O. praktykowane jest również przez wyznawców islamu (w 13. roku życia) oraz niektóre plemiona afrykańskie. H.W.
Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Obrzezanie" ?

zobacz także

GMINA ŻYDOWSKA NA WYBRZEŻU

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl