SERWIS INFORMACYJNY     

TEMAT MIESIĄCA

Wesele na Szerokiej

Wraz z pierwszymi dniami lipca 2004 skończył się czternasty już Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Impreza, której początki sięgają jeszcze końca lat 80tych stała się w ciągu minionej dekady prawdziwym punktem odniesienia dla wielu innych wydarzeń kulturalnych, dzięki dobremu zrównoważeniu wielu jej rozmaitych składników.

Dla większości ludzi, festiwal ten, to przede wszystkim wielki koncert finałowy na ulicy Szerokiej. Gromadzi na ogół - niezależnie od pogody - kilkanaście tysięcy osób, i kilkudziesięciu muzyków z najróżniejszych stron świata. Odtwarzając weselną atmosferę muzycznego dialogu klezmerów z tańczącą publicznością, koncert ten szybko zasłonił w szerszym odbiorze wiele innych elementów Festiwalu, które jednak odgrywają bardzo istotne role.

Cracow Klezmer Band w kazimierskiej piwniczce:

Przede wszystkim chciałbym przypomnieć inne koncerty - kantorów, chórów, kapel klezmerskich - w synagogach, w kafejkach, w piwnicach Kazimierza. Wśród bogactwa muzyki żydowskiej, każdy znajdzie tu coś dla siebie, od amatorów "world music", przez wielbicieli klasyki, aż po słuchaczy jazzu. W tym roku warto było odnotować chór kantorów z Wielkiej Synagogi z Jerozolimy, Chawę Alberstein, czy The Klezmatics lub Davida Krakauera ze Stanów Zjednoczonych. Bardzo dobry koncert dał również Cracow Klezmer Band. Grało jeszcze wielu innych.
Nowo powstałe Muzeum Żydów galicyjskich:

Festiwal to są jednak również zwiedzanie, konferencje, wystawy. W tym roku - właśnie w ramach Festiwalu - Kazimierz świętował otwarcie nowego dużego obiektu: Muzeum Żydów Galicyjskich. Projekt zupełnie szalony, oparty na wieloletnich wędrówkach po polskiej Galicji w poszukiwaniu śladów, pamięci, teraźniejszości, cieni i życia żydowskiego. Z tych wędrówek powstała wystawa zdjęć brytyjskiego fotografika Chrisa Szwarza, wraz z opisami i wedle badań profesora Jonathana Webbera. Wraz z tą wystawą przestrzeń ta obejmuje bardzo dobrze wyposażoną księgarnię o tematyce żydowskiej, kafejkę i salę konferencyjną. Będą tam organizowane także koncerty, kursy, spotkania.

Specyficznym elementem Festiwalu są kursy i warsztaty, pozwalające uczestnikom zapoznawać się osobiście z wieloma elementami kultury żydowskiej. W tym roku były to prawdziwe lekcje kuchni żydowskiej, tańca chasydzkiego, muzyki klezmerskiej, tradycyjnych wycinanek, czy języka jidysz. Festiwal to także wykłady, spotkania, przedstawienia teatralne.

Wielką wartością tych wydarzeń jest znakomita integracja polskich środowisk żydowskich, zjeżdżających się na te dni na Kazimierz z całej Polski, z uczestnikami nie żydowskimi z wielu innych miast oraz z przybyszami z całego świata. Tego jednakże roku, sam Festiwal wybrał się poniekąd w podróż. W sobotę i niedzielę - podczas zakończenia Festiwalu - w paryskiej dzielnicy żydowskiej Le Marais odbył się wielogodzinny koncert muzyki klezmerskiej, zorganizowany przez Janusza Makucha, twórcę Festiwalu na Kazimierzu i Ryszarda Kubiaka, Komisarza Sezonu Polskiego we Francji. Była to pierwsza tego typu współpraca Kazimierza z Le Marais.
W ciągu ostatnich lat stało się tradycją, że finałowy koncert transmituje polska telewizja. Z jednej strony dzięki temu dociera to wydarzenie do nieporównywalnie większej liczby odbiorców, ułatwiając zarazem konstruowanie całego Festiwalu. Jednak stali i dawni bywalcy ulicy Szerokiej, powtarzają z rozrzewnieniem, że atmosfera tworzona przez telewizyjnych prezenterów już nie jest taka sama... Może więc czas pełniej odkryć inne imprezy festiwalu, gdzie oko telewizji jeszcze nie zajrzało.
(pc)

Koncerty w Le Marais:

Cracow Klezmer Band w Le Marais:

Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Wesele na Szerokiej" ?

60. ROCZNICA OTWARCIA OBOZOWYCH BRAM

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl