SERWIS INFORMACYJNY     

TEMAT MIESIĄCA

Sidur dla dzieci


Nowo wydany modlitewnik dla dzieci jest niewątpliwie znakomitym dokonaniem edytorskim. Wydany w twardej okładce, szyty, 88 stronicowy sidur zawiera najważniejsze modlitwy zarówno dnia powszedniego jak i szabasu oraz ważniejszych świąt. Redaktorzy Anna Ciałowicz, Magda Koziej i Małgorzata Kordowicz, jak i wydawca - Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie mogą być z tej pozycji dumne!Całość jest napisana językiem przystępnym dla dzieci, wszystkie modlitwy są przetłumaczone na język polski, a najważniejsze modlitwy są również dostępne w transliteracji sprytnie zakrywanej obracającymi się mniejszymi kartkami. Dzięki temu dzieci mają szansę zarówno nauczyć się czytać jak i zrozumieć słowa wymawianej modlitwy.

Całość jest fenomenalnie wzbogacona rysunkami Marianny Sztymy - i można chyba twierdzić, że jak w każdej książce dla dzieci, te właśnie ilustracje przesądzają o sukcesie wydania. Są tam motywy historii Izraela z Ziemi Obiecanej, są krajobrazy przypominające naszą polską ziemię, są też wnętrza domów, bliskie doświadczeniu dzieci: stoły nakryte na szabas, łóżeczka pościelone do snu.

Wydany w tysiącu egzemplarzy, sidur ten będzie z pewnością służył najmłodszym polskim Żydom. Tym, którzy dopiero uczą się wielbić Pana słowami:

"Boże mój, dusza, którą mi dałeś, jest czysta. Ty ją stworzyłeś, Ty ją uformowałeś, Ty tchnąłeś ją we mnie. Ty jej we mnie strzeżesz i w przyszłości zabierzesz mi ją, by potem zwrócić - w czasie, który nadejdzie. Dopóki dusza tkwi we mnie, dziękuję Ci, Panie, Boże mój i Boże moich przodków, Władco wszechrzeczy, Panie wszystkich dusz. Błogosławiony jesteś, Panie, który oddajesz dusze zmarłym" (s. 14).
Modlitewnik dla dzieci
Redaktor serii: Anna Ciałowicz
Przekład modlitw z hebrajskiego: Małgorzata Kordowicz
Redakcja: Magda Koziej
Konsultacja rabinacka: Michael Schudrich
Projetk okładki i ilustracje: Marianna Sztyma
Wydawca: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

Wyd. I, Warszawa 2004.


Sidur zrealizowano przy pomocy finansowej Dutch Jewish Humanitarian Fund oraz Ministerstwa Kultury.

(pc)

Zapraszamy do dyskusji na temat "Sidur dla dzieci"

60. ROCZNICA OTWARCIA OBOZOWYCH BRAM

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl