SERWIS INFORMACYJNY     

TEMAT MIESIĄCA

Midrasz - VII Dni Książki Żydowskiej

Midrasz, kojarzony przede wszystkim z miesięcznym periodykiem, jest również od wielu lat organizatorem Dni Książki Żydowskiej - jedynego takiego wydarzenia literackiego w Polsce. Prawie tygodniowy program tej imprezy zawiera przede wszystkim spotkania z autorami książek. W tym roku niewątpliwie ważnymi publikacjami były niedawno wydane zbiory komentarzy do Tory autorstwa Konstantego Geberta i Stanisława Krajewskiego, "Midrasze" Pawła Śpiewaka, wydanie krytyczne tzw. "Protokołów Mędrców Syjonu" przez wybitnego historyka Janusza Tazbira, oraz książka-reportaż Anny Bikont pt. "My z Jedwabnego". Ważnym elementem tegorocznych Dni było spotkanie z Piotrem Trojańskim i Robertem Szuchta (autorami pierwszego polskiego programu nauczania o Holokauście).

Program spotkań opartych ściśle na najnowszych publikacjach wzbogacony został o konferencje dotyczące np. muzyki klezmerskiej, filozofii żydowskiej czy tematów żydowskich w periodykach. Warsztaty o tematyce kulturalnej, pokazy filmów oraz koncerty towarzyszyły dyskusjom. Warto podkreślić, że część wydarzeń miała miejsce w budynkach gminy żydowskiej, natomiast niektóre spotkania zostały zorganizowane w położonym nieopodal Austriackim Forum Kultury.
Bogato wyglądały stoiska z książkami o tematyce żydowskiej. Niewątpliwie w Polsce nadal wychodzi wiele książek na tematy związane z historią i kulturą polskich Żydów, z tragedią holokaustu, z biografiami i wspomnieniami. W ostatnich jednak latach zupełną nowością są wydania ściśle religijne, które rozchodzą się dużo szerzej niż wśród niewielkiej polskiej społeczności żydowskiej. Do tych zaliczyć należy wpierw dwa wydane tomy Tory, potem Księgi Estery, modlitewnik dla dzieci, midrasze i komentarze.

Warto w tym miejscu odnotować imponującą księgarnię wysyłkową stowarzyszenia Midrasz, dostępną przez witrynę internetową midrasz.pl. Obok dobrych księgarni tematycznych w budynku Żydowskiego Instytut Historycznego w Warszawie, czy w Muzeum Galicja w Krakowie, księgarnia Midrasza stanowi dogodny i przede wszystkim wyjątkowo obfity dostęp do pozycji w języku polskim obecnych na rynku.
(pc)

w internecie

Witryna Midrasza wraz z księgarnią wysyłkową.
Stoiska z książkami:


Autorzy komentarzy omawiają publikacje:

Czy chcesz się wypowiedzieć na temat "Midrasz - VII Dni Książki Żydowskiej" ?

zobacz także

Zobacz omówienie wybranych nowych pozycji w dziale "Książki".

60. ROCZNICA OTWARCIA OBOZOWYCH BRAM

KALENDARIUM

ŚLADY I JUDAICA

ORGANIZACJE
    STOWARZYSZENIA
    FUNDACJE

LUDZIE, SYLWETKI,
    BIOGRAFIE

ŻYCIE ŻYDOWSKIE DZISIAJ

ZAGŁADA

KSIĄŻKI

SŁOWNIK

FORUM DYSKUSYJNE

ODNOŚNIKI

REDAKCJA

MAPA

Instytut Adama Mickiewicza, Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
tel. (48-22) 44 76 100, fax. (48-22) 44 76 152; www.iam.pl